english version  česká verze
 

(c) Česko proti chudobě

Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz »  Články

Státníci jednají, Klaus se toulá

publikováno: 24.09.2010      téma: rozvojové cíle tisíciletí

autor: Tomáš Tožička

Ve středu skončil summit OSN věnovaný otázkám globální chudoby. Zatímco světoví státníci jednali a hledali řešení, Václav Klaus si udělal výlet do USA.
Před deseti lety přijaly všechny členské státy OSN a Vatikán se Švýcarskem závěry Summitu tisíciletí shrnuté v Miléniové deklaraci. Tento přelomový dokument se měl stát zárodkem pro spravedlivější svět, ve kterém bude zajištěn důstojný život všem obyvatelům planety. Z dokumentu se pak zrodil program nazvaný Rozvojové cíle tisíciletí (Millennium Development Goals – MDGs). Zahrnuje osm bodů, které si kladou za cíl: 1. Odstranit extrémní chudobu a hlad; 2. Dosáhnout základního vzdělání pro všechny; 3. Prosazovat rovnost pohlaví a posílit roli žen ve společnosti; 4. Snížit dětskou úmrtnost; 5. Zlepšit zdraví matek; 6. Bojovat s HIV/AIDS, malárií a dalšími nemocemi; 7. Zajistit udržitelný stav životního prostředí; 8. Budovat světové partnerství pro rozvoj.

K cílům byly přijaty jednotlivé úkoly i s indikátory, kterými se dá měřit postup jejich naplňování. Cíle měly být splněny do roku 2015. I když jsme ve dvou třetinách dané doby, cíl je v nedohlednu a mnozí experti se shodují, že s rychlostí, jakou jsou cíle zatím plněny, můžeme jejich splnění očekávat spíše na začátku příštího století.

I proto byl letošní summit klíčový. Nárůst chudoby, který započal potravinovou a energetickou krizí, ještě zhoršila krize finanční. Přestože vznikla v bohatých zemích, její nejtvrdší dopad pocítili právě obyvatelé chudých zemí, které jsou závislé na ekonomikách těch bohatých. Ovšem rozkolísání těchto už tak nepříliš stabilních ekonomických systémů může přinést další prohloubení krize – ať již kvůli poklesu kupní síly pro zboží Severu, nebo pro ztrátu kapacit pro dodávky životně důležitých surovin, bez nichž se Sever neobejde.

Proto se hlavy států sešly v New Yorku a snažily se, v rámci daného politického diskursu, najít řešení pro stabilizaci i pro zajištění důstojného života a rovných práv pro všechny obyvatele planety.

Čtrnáctistránková deklarace Dodržet slib-sjednoceni k dosažení Rozvojových cílů tisíciletí (MDGs) je sice velmi diplomatickým, nicméně jasným závazkem k dokončení nastoupené cesty. Je možné ji kritizovat z mnoha stran, na což bude dost času v následujících týdnech. Podívejme se především na pozitiva.

Nejdůležitějším se mi jeví začlenění průřezových témat do problematiky MDGs. Deklarace začleňuje universální potřebu přístupu k energiím jako základní předpoklad naplnění všech MDGs – to bylo také tématem jednoho z prvních vystoupení Pan Ki-muna na summitu.

Do dokumentu se také konečně dostala potřeba orientovat všechny MDGs i na lidi s postižením, na menšiny a všechny marginalizované skupiny. Připomeňme, že genderová rovnost je v dokumentu již od počátku a práva dalších marginalizovaných skupin se do závěrečné deklarace dostala i díky silné podpoře ze strany genderových a feministických skupin. To ukazuje na důležitost „solidarity marginalizovaných“, která ovšem vyžaduje nadhled a spolupráci, a nikoli řevnivost a podlézání mocným.
Státníci se shodli, že je třeba zajistit všeobecný přístup k sociálním službám pro všechny, a tedy i pro ty marginalizované – jako jsou například pražští bezdomovci...

Deklarace jasně označuje za nejkritičtější situaci v subsaharské Africe – kde Česká republika zavřela již takřka všechna velvyslanectví.

Státníci se jasně shodli na potřebě reformy finančního sektoru, na reformách daňových systémů směrem k jejich předvídatelnosti – diplomatická hantýrka, jak mluvit o sbližování daňových systémů a potírání daňových rájů. V kuloárech se také mluvilo o zdanění mezinárodních finančních operací (v naprosté většině spekulativních), které by snížilo riziko finančních krizí a generovalo dostatečné prostředky pro mezinárodní rozvoj.

V deklaraci se mluví také o podpoře inklusivního financování – rozuměj alternativních bankovních služeb. Pod tlakem expertů i asociací lokálních komunit je zde vyzdvižena důležitost malého farmářství, které je klíčové pro zajištění potravinové soběstačnosti i biodiverzity.

Jak už to v posledních letech bývá zvykem, česká účast byla opět kolosální ostudou. Prezidentům a premiérům sekundoval za Českou republiku náměstek ministra Dub, který na nedávné tiskové konferenci přiznal, že se s rozvojovou tematikou teprve seznamuje. Summit OSN je jistě dobrým školením, ale za vysokou cenu. Ta není vyjádřena ani tak v penězích daňových poplatníků, jako v definitivní ztrátě legitimity na mezinárodní úrovni. Ta je v současnosti nepochybně nejhorší od dob vzniku republiky.

Pan Klaus místo aby jel na summit, toulá se po Státech jen sám a píše do vlasti banální slohová cvičení.

Za kritickou nepovažují situaci jen představitelé nevládních organizací, ale znechucení vychází i z řad představitelů Svazu průmyslu a asociace malých a středních podniků a živnostníků. Nedůvěryhodnost oficiálního jednání České republiky se v zahraničí zákonitě přenáší i na jednání s českými podnikateli a nevládními organizacemi.

Vliv naší země na mezinárodní politiku je v současné době minimální, srovnatelný možná s rolí Lesotha. Možná můžeme říci: „Naštěstí!“ Přitom naše země potenciál důležitého hráče na mezinárodní úrovni měla a snad i má, ale rychle ho ztrácí.

Deklarace, kterou na summitu projednalo na 140 hlav států a český náměstek, neznamená sama o sobě zásadní průlom. Ten by mohl znamenat jen její nekompromisní prosazování. Státníci i náměstek si snad uvědomili, že pokud nechceme přihlížet zhroucení, je nutno jednat, a to na globální úrovni. Všichni vědí, že máme dost finančních prostředků, dostatek technologií i mnoho odborníků a odhodlaných žen a mužů. Základní otázka zní, zda máme i dostatek politické vůle, abychom nastíněná řešení dokázali prosadit.

Převzato z Deníku Referendum

 

 všechny články k tématu: 

Tomáš Tožička: Občanský svět v Tunisu  [26.04.2013]

V Praze začíná filmový festival MILLENIUM  [15.04.2013]

Šance skoncovat s extrémní chudobou  [08.04.2013]

Velká Británie splní svůj závazek v rámci Rozvojových cílů tisíciletí  [28.03.2013]

Festival Millenium  [20.02.2013]

Kampaň OSN: Mysli. Jez. Šetři.  [23.01.2013]

Česká televize podpoří mezinárodní projekt 'Proč chudoba?'  [19.11.2012]

16.10. Světový den výživy  [15.10.2012]

Rozvojové cíle tisíciletí: Globální partnerství bude klíčem k úspěchu i po roce 2015  [22.08.2012]

19.8. Světový den humanitárních pracovníků  [17.08.2012]

Vizi globální rozvojové politiky po roce 2015 vypracuje 26členný panel prominentních osobností  [03.08.2012]

Studie OSN: Sílící ekonomický potenciál Afriky  [14.06.2012]

Soutěž OSN Drop by Drop: Vybráno 30 finalistů  [29.05.2012]

Život 90 se účastní kampaně Make it Ageless  [18.05.2012]

Tajemství počítačem řízených spekulací a jejich rizika  [14.05.2012]

Velcí spekulanti s potravinami vydělávají na úkor nejchudších  [11.05.2012]

Prodej afrického zboží z Keni, Namibie a Burkiny Faso  [16.04.2012]

Rozvojový svět není tak růžový, jak ho vidí Světová banka  [11.04.2012]

V sobotu na hodinu zhasne svět. Česko s ním.  [30.03.2012]

TZ Ministerstvo průmyslu a obchodu navádí firmy k daňovým únikům (aktualizováno)  [21.03.2012]

TZ Nerovnost pohlaví přetrvává, Česko je na úrovni Botswany a Mongolska  [07.03.2012]

Zpráva OSN: Budoucnost, kterou bychom měli zvolit / udržitelný rozvoj  [06.03.2012]

TZ České organizace vyzvaly Francii k rozvojovému zaměření daně z finančních transakcí  [15.02.2012]

TZ V Bruselu bude oficiálně zahájen Rok udržitelné energie pro všechny OSN  [07.02.2012]

TZ Konference v Abú Dhabí odstartovala rok udržitelné energie pro všechny  [18.01.2012]

Publikace Biopaliva - paliva za jídlo?  [22.12.2011]

10. prosinec - Den lidských práv  [09.12.2011]

Interaktivní aplikace Energie pro všechny  [07.12.2011]

Soutěž rozvojových filmů v Krakově vyhráli čeští studenti  [07.12.2011]

OSN: Den za odstranění násilí na ženách  [23.11.2011]

Zpráva o lidském rozvoji 2011  [03.11.2011]

Občanská odpovědnost ve světle globální chudoby  [28.10.2011]

OSN: Svět sedmi miliard  [27.10.2011]

Den Spojených národů 24. října  [21.10.2011]

TZ V Oslo proti energetické chudobě  [09.10.2011]

Energie jen pro někoho  [05.10.2011]

TZ Happening Prázdný bazén  [05.09.2011]

Letní vzdělávací kurz Mikrofinancování  [30.06.2011]

5. června - Světový den životního prostředí  [03.06.2011]

Na summitu OSN se sešli nejchudší s nejbohatšími  [17.05.2011]

Třetina světové produkce jídla se podle FAO každý rok vyhodí  [12.05.2011]

Informační balíček o rostoucích cenách potravin  [08.04.2011]

Světový den vody 2011: Voda pro města  [22.03.2011]

OSN: biozemědělství může zdvojnásobit úrodu v rozvojových zemích  [10.03.2011]

Analytické materiály o financích a rozvoji  [13.02.2011]

Čína již půjčuje rozvojovým zemím víc než Světová banka  [19.01.2011]

Zpráva o lidském rozvoji: Nejlépe se žije v Norsku, nejhůře v Africe  [05.11.2010]

Eurokomisař: ČR by měla navýšit peníze na rozvojovou pomoc  [08.10.2010]

Právo na vodu  [29.09.2010]

Státníci jednají, Klaus se toulá  [24.09.2010]  <--právě čtete

Splnění slibů je otázkou politické vůle  [24.09.2010]

OSN vyhlásila výsledky soutěže „Kreativně proti chudobě“  [27.08.2010]

Je snižování globální chudoby pouze politickým mýtem?  [02.08.2010]

SOUTĚŽ OSN na YouTube: Pošlete vzkaz světovým státníkům  [22.07.2010]

Splnitelné cíle tisíciletí  [25.06.2010]

Jeffrey D. Sachs: Rozvojová pomoc v pěti snadných krocích  [23.06.2010]

Osm gólů pro Afriku, osm cílů pro svět  [15.06.2010]

5.6. Světový den životního prostředí: Za ochranu biologické rozmanitosti  [02.06.2010]

LDC Watch k plnění Rozvojových cílů tisíciletí  [26.04.2010]

Soutěž krátkých filmových snímků na téma Rozvojové cíle tisíciletí  [09.02.2010]

Akce k MDGs v newyorském sídle OSN  [12.09.2008]

TZ OSN: Úspěchy v potírání chudoby ve světě v ohrožení  [12.09.2008]

TZ: Rozvojové země pomoc v boji proti chudobě potřebují, ale účinnou  [30.08.2008]

zobrazit celý výpis

 

Každoročně umírají na světě až tři miliony lidí na malárii, z čehož více než 90 % připadá na africký kontinent. 6.cíl

6.cíl
Bojovat s HIV/AIDS, malárií a dalšími nemocemi

Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze     

Česko proti chudobě
email: info@ceskoprotichudobe.cz | administrace