Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Kalendář

Mezinárodní den za odstranění chudoby

Termín konání:  17.10.2007

Region:  Náchod

Tisková zpráva: Mezinárodní den za odstranění chudoby v Náchodě

17.10.2007
10.00 – 18.00
Karlovo náměstí

plakát (pdf, 120 kB)

U příležitosti Mezinárodního dne za odstranění chudoby (17.10.) proběhne v Náchodě informační kampaň o rozvojových problémech tzv. třetího světa. Bílý stan kampaně bude umístěn na Karlově náměstí.

Připojíme se k největší organizované demonstraci proti chudobě na světě Stand up and Speak out (www.standagainstpoverty.org). Na celém světě budou v tento den lidé vstávat (stand up) a mluvit o chudobě (speak out) – sportovní akce, shromáždění v kostelech, školní debaty, přednášky atd.
Pokusíme se překonat loňský rekord, kdy se takto „postavilo proti chudobě“ více než 23 milionů lidí. Zpráva, kterou Stand up and Speak out nese je jasná: Nemůžeme jen tiše sedět tváří v tvář chudobě.

V roce 2000 podepsalo všech 189 členů OSN ‚Rozvojové cíle tisíciletí‘ a slíbilo, že budou splněny do roku 2015. Jedná se o 8 cílů:

1) Odstranit extrémní chudobu a hlad
2) Dosáhnout základního vzdělání pro všechny
3) Prosazovat rovnost pohlaví a posílit roli žen ve společnosti
4) Snížit dětskou úmrtnost
5) Zlepšit zdraví matek
6) Bojovat s HIV/AIDS, malárií a dalšími nemocemi
7) Zajistit udržitelný stav životního prostředí
8) Budovat světové partnerství pro rozvoj

 
„Jsme první generací, která se může extrémní a hloupé chudobě podívat do tváře. Máme peníze, máme léky, máme na to vědu... ale máme dost vůle na to, abychom z chudoby opravdu učinili historii?“ (Bono Vox, U2)
 

U stánku se občané dozví informace o problémech, které sužují lidi z rozvojových zemí. Počínaje chudobou a všemi jejími důsledky (špatná zdravotnická péče, nulová hygiena, negramotnost) a konče násilím na ženách, obchodem s otroky či vykořisťováním drobných zemědělců. S tím souvisí Rozvojové cíle tisíciletí, o kterých budeme také informovat. Problémů, o kterých se lidé z médií dozvídají je celá řada, dobrovolníci přítomní u stránku se pokusí objasnit občanům souvislosti a odpovědět na jejich otázky.

Na informace o problémech rozvojových zemí přímo navazují informace a materiály, týkající se pomoci lidem v těchto státech . Jak pomoci při řešení problému chudoby a hladu? Rádi lidem poradíme, co dělat, na jaké organizace se obrátit, kde najít seriózní informace. V souvislosti s tím budeme prezentovat několik projektů neziskových organizací: Adopce na dálku, Fair Trade, Rekonstrukce nemocnice v Keni.

Pro zpestření budou na místě dva workshopy: výroba tradičních keňských šperků a výroba bot z PET lahví.

Mezinárodním symbolem boje proti chudobě je bílá páska, proto se i náchodská kampaň bude nést ve znamení bílé barvy – dobrovolníky poznáte podle bílých triček, stánek bude rovněž bílý, na zemi bude velká bílá páska, na které budete moci nechat svůj vzkaz, a každému zájemci uvážeme na ruku bílý náramek.

Při kampani neprobíhá žádná sbírka, vše je k dispozici zdarma.

V 18,00 budeme držet minutu ticha za lidi, kteří zemřeli v tento den následkem extrémní chudoby.

Pořadatelem jsou dobrovolníci kampaně Česko proti chudobě (www.ceskoprotichudobe.cz) a členové studentské iniciativy Duhové kuličky (www.duhovekulicky.snadno.eu) .

Koordinátor: Adéla Nosková, e-mail: ageta@seznam.cz, tel. 776 679 385 nebo 776 459 456

 

 zatím bez komentářů 

 

 Zanechte komentář 

jméno

e-mail (nebude zobrazen)

Jaký je součet 1 a 4 ? (povinné - ochrana proti spamu)

  

 

Více než 100 milionů dětí stále ještě nemá přístup ani k základnímu vzdělání. Devadesát sedm procent z nich žije v rozvojových zemích, téměř šedesát procent z nich jsou dívky. 2.cíl

2.cíl
Dosáhnout základního vzdělání pro všechny

Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze