Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Kalendář

Dny proti chudobě v Karviné

Termín konání:  17.10.2008 - 19.10.2008

Region:  Karviná

I letos se Karviná připojuje k celostátní kampani Česko proti chudobě v rámci tzv. Dnů proti chudobě, které v našem městě proběhnou od 17. do 19. 10. 2008. V pátek a sobotu bude od 10:00 do 17:00 na náměstí ve Fryštátě infostánek v podobě "slumu", prezentující hlavní cíle kampaně spolu s českými organizacemi věnujícími se pomoci rozvojovým zemím. Ale to zdaleka není vše!

V pátek od 17:00 bude dán prostor projektu Change the Game (Změňte hru!), který je určen zejména dětem a náctiletým. Cílem projektu je ukázat, jak sport a hry pomáhají dětem žijícím v chudých slumech brazilského města Fortaleza. Děti budou mít možnost poznat blíž život ve slumu, zahrát si hry z odpadků a diskutovat o životě v chudobě. Na setkání, které se koná v evangelickém kostele na náměstí (Agape), jsou srdečně zváni všichni školáci, ale i jejich rodiče a ostatní zájemci!

V pátek v 19:00 se uskuteční také projekce filmu Život a dluh (Life and debt, rež. Stephanie Black / USA, 2001). Film nabízí velmi zřetelnou analýzu globalizace a jejich negativních efektů na příkladu Jamajky. Jamajku můžete vidět jako zemi se zelenkavými džunglemi, modravou vodou a překrásnými plážemi. V pozadí luxusních hotelů je ale jiný svět, který bojuje s bídou , kriminalitou a beznadějí. Snímek vychází z novely Jamaica Kincaid A Small Place, Life and Debt, přičemž sleduje vliv Mezinárodního světového fondu a Světové banky na ekonomiku Jamajky, zejména pak jaký vliv má postupující globalizace na běžné farmáře a dělníky z továren. Nepotřebujete mít diplom, abyste poznali zoufalství ve tvářích dětí, agonii zemědělců, kteří nemohou prodat svou úrodu nebo nepřítomné obličeje dělníků, jež si vydělávají 30 dolarů týdně.

V sobotu od 17:00 se bude na stejném místě konat beseda spojena s obrazovou projekcí s Mgr. Piotrem Płachtańskim na téma života v Latinské Americe. Płachtański vystudoval politologii mezinárodních vztahů na Varšavské univerzitě. Od ukončení studií od roku 1998 podnikl mnoho cest do zemí Karibiku, z nichž nejčastěji pobýval zejména v Dominikánské republice. V současné době pracuje na doktoranské práci na téma historie vtahů mezi Dominikánskou republikou a Haiti, je autorem několika publikací o Latinské Americe a je též zakladatelem českého občanského sdružení AMBOS MUNDOS. Sdružení je zaměřeno zejména na multikulturní, rozvojové a osvětové aktivity. Pracoval jako poradce polského ministerstva zahraničních věcí.

Od 19:00 zahraje v rámci charitativního koncertu na podporu rozvojových zemí kapela BLISSTEN. Během večera bude probíhat také prodejní výstava azylového domu Bethel a prodej výrobků Fair Trade.

V neděli 19.10. budou bohoslužby v místních křesťanských sborech věnovány zejména problematice chudoby v rozvojových zemích.

V 10:30 opět v evangelickém kostele proběhne další poutavá beseda s Mgr. Tomášem Tožičkou, expertem na rozvojovou spolupráci, který působí mimojiné v koordinačním týmu kampaně Česko proti chudobě či spolupřipracuje na projektu Milostivé léto 2000, usilující o oddlužení nejchudších zemí světa.

Pokud se chcete během akce jakkoli zapojit, kontaktujte nás na dokoran@seznam.cz. Na všechna setkání Vás srdečně zve Iniciativa Dokořán ve spolupráci s místní ekuménou.

 

JPG  letáček str.1, 111 kB  JPG  letáček str.2, 148 kB

 

 zatím bez komentářů 

 

 Zanechte komentář 

jméno

e-mail (nebude zobrazen)

Jaký je součet 7 a 9 ? (povinné - ochrana proti spamu)

  

 

Na světě žije 2,2 miliardy dětí, pod hranicí chudoby jich žije 1 miliarda. Každé druhé dítě na této planetě je připraveno o své dětství v důsledku chudoby - ohroženo podvýživou nebo hladem, AIDS a dalšími nemocemi. 1.cíl

1.cíl
Odstranit extrémní chudobu a hlad

Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze