Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Kalendář

Férová snídaně ve vašem městě

Termín konání:  11.05.2013

Region:  ČR

V sobotu 11. května se v dopoledních hodinách uskuteční snídaňový happening s názvem Férová snídaně ve vašem městě. Akce proběhne zároveň v desítkách českých a moravských měst. Češi se tak připojí k desetitisícům lidí na celém světě, kteří budou oslavovat Světový den pro fair trade a podpoří tím myšlenku spravedlivého obchodu a odpovědné spotřeby.

Akce se koná v rámci oslav Světového dne pro fair trade (sobota 11. 5. 2013) a snažíme se do ní zapojit co nejvíce míst po celé republice. Místní organizátoři ve svém městě nebo obci v tento den v dopoledních hodinách uspořádají piknik – snídani na některém veřejném místě. Nejde o ochutnávku - účastníci si musí svou snídani přinést sami. Fairtradové dobroty se rády kamarádí s těmi lokálními, a tak si snídající můžou upéct buchtu z fairtradového kakaa a cukru, biomouky, medu od místního včelaře a vajíček od souseda a k tomu uvařit do termosky fair trade čaj nebo kávu. A pokud nemají čas ani chuť na pečení, bude stačit chleba namazaný marmeládou z jahod ze zahrádky, fairtradovou čokoládovou pomazánkou nebo sýrem od místního farmáře.

V roce 2011 takto posnídalo na 2 500 lidí ve 41 městech a obcích ČR, v roce 2012 pak i přes ošklivé počasí snídalo na 1 800 lidí na 57 místech ČR. Přidáte se k nám letos a zorganizujete snídani ve vašem městě nebo obci? Napište na stanislav.kominek@nazemi.cz!

Férová snídaně není ochutnávkou ani komerční propagací, ale veřejným posnídáním příznivců spravedlivého obchodu a odpovědné spotřeby formou happeningu. Ti, kteří se akce účastní, tak vyjadřují svou podporu spravedlivějším podmínkám v mezinárodním obchodě, důstojné práci, dodržování lidských práv i odpovědné spotřebě obecně. Jde ale také o příležitost setkat se s kamarády, rodinou nebo třeba sousedy a strávit společně jedno květnové sobotní dopoledne příjemnou snídaní.

Více informací a fotky z minulého roku: www.ferovasnidane.cz a www.facebook.com/ferovasnidane.

Fair trade (spravedlivý obchod)

Fair trade je způsob obchodu dávající drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům z rozvojových zemí příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, má jistotu, že za ním nestojí například zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí. Světový den pro fair trade se v ČR slaví již šestým rokem. Více na www.fairtrade.cz .

 

Hlavní organizátor – NaZemi

Česká nevládní organizace NaZemi se zabývá vzděláváním a vedením kampaní v oblasti aktuálních globálních a rozvojových témat. NaZemi prosazuje globální rozvojové vzdělávání do škol i mimo ně, vytváří vzdělávací materiály a nabízí programy pro školy a semináře pro pedagogy ve spolupráci s evropskými partnery monitoruje podmínky, v nichž se v rozvojových zemích vyrábí zboží pro české zákazníky, a kampaněmi ke konkrétním typům produktů (oblečení, hračky, banány, elektronika) se zasazuje o zlepšení těchto podmínek propaguje koncept fair trade jako způsob obchodu, který účinně podporuje drobné pěstitele a řemeslníky v rozvojových zemích a nabízí jim možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek
www.nazemi.cz

 

 zatím bez komentářů 

 

 Zanechte komentář 

jméno

e-mail (nebude zobrazen)

Jaký je součet 0 a 6 ? (povinné - ochrana proti spamu)

  

 

Obchodní bariéry ze stran bohatých zemí stojí rozvojové země asi 100 miliard ročně - skoro dvakrát více, než dostanou v rámci rozvojové polupráce. 8.cíl

8.cíl
Budovat světové partnerství pro rozvoj

Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze