Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Kalendář

Rytmy Afriky 2014

Termín konání:  29.11.2014

Region:  Praha

Rytmy Afriky 2014 – devátý ročník festivalu africké hudby a tance

S Rytmy Afriky hladký přechod z podzimu do zimy...

sobota 29. 11. 2014 19:00 MeetFactory, Ke Sklárně 15, Praha 5

Louis Cesar Ewande & Barati Squad (FR, CZ), Jamadan (SK),

TiDiTaDe, Paja Paja, Common Dream Company – „The ZOOOOOOM!" (performance), Dj Suki

 

Předprodej vstupenek Ticketportal a Ticketstream¨240 Kč / na místě 290 Kč.

www.rytmyafriky.cz   www.facebook.com/rytmyafriky

 

Letos již po deváté si můžete nadcházející zimu zpříjemnit africkým hudebním horkem! Na tradiční podzimní multikulturní akci dorazí bubenická legenda Louis Cesar Ewande, kterého podpoří místní bubeníci z Barati Squad. Další účinkující přijedou z Ostravy, ze Slovenska i z Berlína. K tomu energický pražský soubor TiDiTaDe. Ti všichni budou nejen bubnovat, ale i zpívat a tančit. Tradiční součástí festivalu jsou prezentace neziskových organizací spojených s africkým kontinentem.

Jednodenní hudebně-taneční festival představuje již od roku 2005 pravidelně různé podoby tradiční africké kultury i její současné směry mimo africký kontinent. Africká hudba to je příval energie – radostné a intenzivní. Nejlépe ji zažít živě. A to je i jedním z cílů festivalu – poskytnout návštěvníkům hluboký umělecký fyzický zážitek a současně prostor pro zamyšlení se nad současnou situací nejen v Africe.

Jako vždy je hlavním mediálním partnerem portál www.afro.cz. Akci podporuje též Hedvábná stezka. Několik posledních let se Rytmy Afriky konají i díky grantům MHMP a MKČR. Všem děkujeme!

Louis Cesar Ewande & Barati Squad – Louis se hře na djembe a další perkuse věnuje více než 40 let. Žije ve Francii, kde se i narodil, ovšem jeho otec pochází z Kamerunu. Za svoji hudební kariéru vydal několik alb (Cano, Percussion Ensemble) a spolupracoval s hudebníky Mamady Keita, Stefan Rigert či Dee Dee Bridgewater. Jeho tvorba je ovlivněna jak tradiční hudbou západní Afriky, tak jazzem. Jako učitel hry na perkuse procestoval celý svět, učil např. na univerzitách v Japonsku a v Brazílii. Doprovodnou kapelou pro Louise bude pražské uskupení Barati Squad.  

TiDiTaDe – skvělé tanečnice, drsní bubeníci a několik metrů krychlových afrických bubnů. Nepřehlédnutelná a nepřeslechnutelná pražská skupina. Svou jedinečnou dynamikou a energií jsou TiDiTaDe výrazně odlišní od "normálních" kapel. Hudebníci i tanečnice se již mnoho let zabývají studiem západoafrické hudby a tance. Čerpají inspiraci a zkušenosti od největších žijících legend prostřednictvím stáží v západní Africe (Guinea, Mali, Gambie, Senegal), ale také v Evropě. Při jejich vystoupení hranice mezi publikem a vystupujícími mizí a všichni se stávají účastníky úžasného kulturního zážitku, stejně tak jako v Africe...

Jamadan – 6 bubeníků ze Slovenska a jejich interpretace tradičních západoafrických rytmů z Mali a z Guiney. Repertoár je rytmickou nadílkou s prvky rapu, reggaetonu i autorských písní s doprovodem melodických nástrojů. Kapela vznikla roku 2004 v Bratislavě a má za sebou bohaté koncertní zkušenosti. Cílem jejich show je vždy roztančit publikum a rozdávat radost z hudby.

Paja Paja – skupinu tvoří 3 členové ostravské bubenické skupiny Camara – Pavel Nowak, Marcela Sovadinová a Jaru Březovjáková. Za zvuku kamelengoni a dalších tradičních hudebních nástrojů zazpívají písně kmenů Bambara, Malinke, Bobo a dalších. Kamelengoni je tradiční africká pentatonická harfa, hudební nástroj lovců. Za jejího doprovodu zazní písně o životě i smrti, o lidech a zvířatech, smutku i radosti.

Common Dream Company – „The ZOOOOOOM!" (performance). Toto hudebně taneční vystoupení je tajemným překvapením festivalového večera. Aneb „zoom“ (zúm) = změna měřítka obrazu, zobrazeni, transfokátor, varioobjektiv.

Dj Suki – patří mezi největší legendy české drum & bassové scény. Zlomeniny hraje již 10 let; před nimi se zaměřoval na hip hop nebo techno. Na party od něj lze čekat většinou veselé a skákavé rytmy zahrnující prvky reggae.

 

Každoročně umírají na světě až tři miliony lidí na malárii, z čehož více než 90 % připadá na africký kontinent. 6.cíl

6.cíl
Bojovat s HIV/AIDS, malárií a dalšími nemocemi

Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze