Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Kalendář

Hodina Země

Termín konání:  29.03.2014

Region:  celý svět

TISKOVÁ ZPRÁVA KLIMATICKÉ KOALICE A EKOLOGICKÉHO INSTITUTU VERONICA

Hodina Země obletí svět, již tuto sobotu

Praha, Brno – 25.3.2014

Hodina Země (Earth Hour) je největším celosvětovým happeningem. V sobotu 29. března zhasnou obce, kulturní památky, podniky, domácnosti i jednotlivci po celém světě na hodinu své osvětlení. Zdaleka však nejde jen o zhasnutí, Hodina Země se stává největším celosvětovým hnutím za ochranu životního prostředí a klimatu planety Země.

Mezi 20:30 a 21:30 místního času se ponoří do tmy přes 7000 měst ve 152 zemích planety. Akce se každoročně účastní nejznámější kulturní památky jako například římské Koloseum, most Golden Gate v San Franciscu, Eiffelova věž v Paříži či londýnský Big Ben.

V loňském roce se k happeningu z českých obcí přidaly např. Praha, Karlovy Vary, Opava a více než sto padesát dalších obcí. Letos zhasne v Praze Pražský hrad a Žižkovská věž, v Canbeře budova velvyslanectví České republiky, v Ostravě věž radnice a v dalších více než 70 obcích Čech, Moravy i Slezska veřejné osvětlení. V Ústí n. O. pořádají zástupci města posezení s občany při svíčkách, v Kozlově zase lampionový průvod a ohňovou show. Připojila se i řada firem, mezi nimi např. Asociace hotelů a restaurací ČR, Skanska či Nikon.

Hodina Země již zdaleka není jen happeningem, ale stala se celosvětovým hnutím. Připojit se podpisem, finanční podporou či fyzickou pomocí může každý: WWF spustila největší crowdsourcingovou a crowdfundingovou platformu světa. Podpořit tak můžete projekt na ochranu lesů, které jsou domovem Pandy velké, nebo fotopetici za záchranu Velkého bariérového útesu, a mnoho dalších.

K letošní Hodině Země se přidá také česká pobočka organizace Greenpeace a to hned ve dvou městech. V Praze od 19 hodin v restauraci Mlsná Kavka přednáškou vedoucí arktické kampaně Kláry Sutlovičové s názvem Hodina Země? Proč? Přímo na Hodinu Země pak vytvoří velký obrys České republiky ze svíček.

V Brně pořádá dobrovolnická skupina od 20 hodin diskuzi o ochraně pralesů. Po skončení Hodiny Země pak budou promítat dokument Zelená poušť o kácení deštných pralesů v Indonésii kvůli pěstování palmy olejné.

Více informací:

  • Webové stránky české Hodiny Země (včetně seznamu obcí, památek a firem, které zhasnou) a mezinárodní stránky Earth Hour.
  • Motivační video letošní kampaně.
  • Hodina Země má letos i symbolického filmového hrdinu Spidermana.
  • Fotografie dokumentující letošní Hodinu Země naleznete bezprostředně po akci ve fotogalerii Hodiny Země.

Hodinu Země ve světovém měřítku pořádá Světový fond na ochranu přírody - WWF, v České republice Klimatická koalice a Ekologický institut Veronica.

KONTAKTY:

Yvonna Gaillyová, ředitelka Ekologického institutu Veronica, 777 323 792, yvonna.gailly@veronica.cz

Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatické koalice, 605 276 909, barbora.urbanova@ecn.cz

Více než 100 milionů dětí stále ještě nemá přístup ani k základnímu vzdělání. Devadesát sedm procent z nich žije v rozvojových zemích, téměř šedesát procent z nich jsou dívky. 2.cíl

2.cíl
Dosáhnout základního vzdělání pro všechny

Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze