
George Clooney
(všechny osobnosti)
Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Kalendář
Na čem (se) smaží Indonésie
Termín konání: 15.05.2016 - 30.06.2016
Region: Kladno
OC Central Kladno
Petra Bezruče 3388, Kladno
Výstava fotografií ukazuje dopad pěstování palmy olejné na indonéské životní prostředí a život místních obyvatel, především z kmene Suku Anak Dalam (Děti lesa). Pořádá analytické centrum Glopolis a Educon v rámci kampaně Česko proti chudobě.
Palmový olej je v Evropě nejběžněji používaným rostlinným tukem. Náš šampon, mýdlo, margarín, sušenky, zmrzliny, čokolády či bramborové lupínky – všechny tyto výrobky obsahují palmový olej. Dále ho najdeme také v čisticích prostředcích, krmivech pro zvířata a v rostoucí míře také v pohonných hmotách (palmový olej slouží jako surovina pro výrobu bionafty).
Plantážím palmy olejné ovšem závratnou rychlostí ustupují deštné pralesy, což způsobuje emise oxidu uhličitého a ohrožuje život lesních kmenů i vzácnou faunu a floru. Rozsáhlé plochy plantáží této plodiny určené především na vývoz zabírají také půdu, která dříve sloužila k pěstování plodin pro místní spotřebu. Tím je ohrožena potravinová soběstačnost a bezpečnost místních lidí.
Tým dobrovolníků se vydal přímo na Sumatru, aby přinesl svědectví o tom, jaké dopady má pěstování této monokultury na životní prostředí a na místní komunity. Povídali si s příslušníky místního kmene Suku Anak Dalam, se zaměstnanci palmových plantáží, drobnými zemědělci pěstujícími palmu olejnou, zástupci neziskových organizací i státní správy. Navštívili dvě provincie – Jambi, kde již palma olejná zabírá většinu úrodné půdy, a Západní Sumatru, kde se plantáže teprve začínají rozrůstat. Skrze objektivy fotoaparátů účastníků cesty a jejich indonéských přátel se můžete na Sumatru přenést i vy.
Na světě žije 2,2 miliardy dětí, pod hranicí chudoby jich žije 1 miliarda. Každé druhé dítě na této planetě je připraveno o své dětství v důsledku chudoby - ohroženo podvýživou nebo hladem, AIDS a dalšími nemocemi. |
![]() |
1.cíl Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze |