Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Články

Mírová tramvaj T3 projela Prahou

publikováno: 24.09.2015       téma: EYD2015

Mírová travmaj

Děkujeme všem, kdo s námi v pondělí nastoupili do historické Mírové tramvaje T3 i všem těm, kdo nám pomáhali s přípravou. Jízda se konala na Mezinárodní den míru 21.9.

Tramvaj vyjížděla ve 14:00 z Vozovny Střešovice a jela několikrát kolečko centrem Prahy (Hradčanská, Malostranská, Újezd, Anděl, Ženské domovy, Anděl, Palackého nám., Karlovo nám., I.P. Pavlova, nám. Míru, Orionka, Flora, Olšanské nám., Husinecká, Hlavní nádraží, Jindřišská, Václavské nám., Lazarská, Národní třída)

plakátek  
grafika: Petr Fašianok

Pan řidič byl velký sympaťák, stavěl na každé zastávce a někdy musel otevřít dveře víckrát, protože jsme zapomněli venku naše stewardy :) Ti rozdávali letáky a podávali informace i fair trade občerstvení. Brněnský koordinátor Jožka nabízel bio sušenky, chipsy, kávu a limonádu s guaranou. Byla to pro něj cvičná jízda na Brno, kde tramvaj pojede 29.10. 

Během celé jízdy nám pouštěla hudbu naše domácí dj C´moi v rytmu soul, funky a jazz a hudba byla slyšet z oken široko daleko. Na I. P. Pavlova hrálo Imagine od Beatles a to byl obzvlášť dojemný okamžik. Bylo zajímavé pozorovat tváře lidí, když se tramvaj blížila do zastávky. Někteří byli překvapení, jiní téměř bez výrazu, ale většinou převládala radost a úsměv. Všichni co nastoupili, si jízdu bez revizorů užili, vyptávali se a měli radost, že se taková akce koná.

"Jejím smyslem bylo podpořit hledání mírových a nenásilných řešení v konfliktních situacích a vyjádřit solidaritu s lidmi, kteří kvůli občanským válkám a nezdařeným invazím opouští své země a hledají bezpečí."​

Tomáš Tožička, koordinátor (Educon, Česko proti chudobě )
 

 

Interaktivní tématické info stánky s dobrovolníky, kteří se věnovali jednotlivým tématům jste mohli potkat na I. P. Pavlova (Mír jako předpoklad rozvoje), Andělu (Solidarita mezi národy), Václavské nám. (Rozvojová spolupráce). Kapela neDLOUBEJ SE V NOSE, která za námi přijela na otočku z Tábora, tu v kostýmech zpříjemňovala atmosféru kolemjdoucím. Děti si mohli vybarvovat africké masky nebo skládat origami, zatímco rodiče nasávali informace o horkých tématech dnešních dní.

Kolem 16:00 začali studenti scénografie malovat transparent "Solidaritu s obětmi válek a násilí".

Závěrečný happening byl v podání umělců z Gambie, Itálie, Maroka, ČR, Brazílie a Senegalu v 17:30 na Václavském náměstí. Celou spontánní akci měl pod palcem známý afrotanečník Papis Nyass ve spolupráci se studenty bubenické školy Miloša Vacíka (Tam Tam Batucada).

 

"Hudebníci z několika různých skupin, různých kultur, náboženství, hudebních stylů se zde sešli poprvé a společně vytvořili nádherný improvizovaný koncert na podporu míru a solidarity mezi národy. Krásný příklad toho, že když se soustředíme na to, co nás spojuje a ne na to, co nás rozděluje, vzniká vzájemný soulad."

Táňa Bednářová, zakladatelka Wontanara
 


Akce Mírová tramvaj T3 projede Prahou je první z připravovaných aktivit v rámci kampaně Česko proti chudobě, která se zapojila do celosvětové sítě Action/2015. Naším cílem je mobilizovat veřejnost v tomto důležitém roce, kdy politici z celého světa na třech důležitých summitech rozhodují o naší budoucnosti na dlouhá léta dopředu.

"Rozhodují o tom, zda bude náš svět řídit nezdaněný kapitál z daňových rájů nebo obyvatelé a jejich nezkorumpovaní zástupci. A budou rozhodovat i o tom, jak budeme přistupovat k ochraně lidské civilizace i dalších živočichů a rostlin a tváří v tvář klimatické změně."
 

 

"Jen v míru jsme schopni zajistit osobní a společenský rozvoj pro naše blízké. Podpora a posilování míru spolu s rozvojem pak jsou zásadním faktorem pro zajištění lidské důstojnosti. Jsou nezbytné i k tomu, abychom lidem, kterým pomáháme najít azyl před válečným běsněním, pomohli vrátit se domů co nejdříve, aby i oni mohli být se svými blízkými a znovu budovat svou zničenou vlast."

foto: Eva Šafránková, Nina Macháčková, Petr Hepnar, Michal Szabó

Neziskové organizace, které jsou do projektu zapojeny:
Educon / Wontanara / Ekumenická akademie / Na Zemi / Hnutí Duha / Svět bez válek / Centrum Narovinu

VIDEO

Obchodní bariéry ze stran bohatých zemí stojí rozvojové země asi 100 miliard ročně - skoro dvakrát více, než dostanou v rámci rozvojové polupráce. 8.cíl

8.cíl
Budovat světové partnerství pro rozvoj

Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze