
Pavla Milcová
(všechny osobnosti)
Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Články
Zapojení Zeleného domu Chrudim do kampaně Česko proti chudobě a nerovnostem v roce 2018
publikováno: 05.01.2019 téma: Ostatní
Zelený dům Chrudim se věnoval Cílům udržitelného rozvoje již od února. Započalo to účastí na Animalfestu v Pardubicích,
dále jarními akcemi a naším programem ke Dni Země na Resselově náměstí v Chrudimi, na Pernštýnském náměstí v Pardubicích,
a také na Mikroklimatu v Praze na Proseku konaném koncem května.
Zde všude jsme představili výukový program Od lesů k pralesům, zaměřený prvotně na cíl č. 15 (chránit suchozemské ekosystémy). Nejprve jsme hovořili o našich lesích a životě v nich, dále o bezzásahových přírodních rezervacích a jejich významu, potom zamířili do přirozených lesů Zakarpatské Ukrajiny a nakonec se dostali do tropických deštných pralesů Indonésie. Ty velmi trpí kácením kvůli palmovému oleji používanému v potravinářství, drogerii či v pohonných hmotách. Důsledky ovlivňují nejen tamější ekosystémy, ale také obyvatele zde žijící ve znečištěném životním prostředí. Pěstování palmy olejné sebou nese také znečištění řek pesticidy, které ohrožují i moře. To už se dostáváme k cíli č. 14 (chránit oceány a mořské zdroje) a také k vymýcení chudoby - cíli č. 1. Palmové plantáže totiž nezaměstnají a nezasytí tolik obyvatel jako drobná políčka s různými plodinami. Tím že zanikla ve prospěch jedné rostliny, způsobilo to ztrátu původní obživy místních, což přineslo důsledky v omezení základních potravin v místě.
Dostáváme se i k cíli č. 2 (vymýtit hlad). Příchozí jsme tímto zvali na Festival jeden svět s výstavou Na čem se smaží Indonésie zapůjčenou z Educonu a vernisáží u našich partnerů v Klubu Agora při Šance pro Tebe v Chrudimi. Naše organizace je předním členem platformy Stop palmovému oleji a tak se toto téma přímo nabízelo.
https://www.jedensvet.cz/2018/chrudim-novinky/442-vystava-na-cem-se-smazi-indonesie-v-klubu-agora
https://www.jedensvet.cz/2018/chrudim-doprovodne-akce/126-vernisaz-vystavy-na-cem-se-smazi-indonesie
Mimo programu Od lesa k pralesům jsme se zapojili do Ukliďme Česko, zorganizovali vycházky s ornitologem do přírodní rezervace Habrov a Městských sadů, uskutečnili dílnu zaměřenou na poznávání obojživelníků v parku Střelnice, účastnili se Dne s technickými službami Chrudim, Okresního kola Mladých zdravotníků s Českým červeným křížem Chrudim, Dne s Jitřenkou s Centrem sociální pomoci a jeho stacionáři anebo Dne udržitelného rozvoje v Městském parku.
V létě jste nás mohli vidět na Tour de Aleje u Přibyslavi (cyklojízda alejemi Vysočiny) pořádané spolkem Arnika.
Česko proti chudobě a nerovnostem jsme prezentovali i během Letní školy globálního vzdělávání v Rumburce, kterou pořádal Národní institut dalšího vzdělávání ČR.
Na podzim to bylo Hravé odpoledne na farmě Apolenka u Pardubic, Dny chudoby a Evropský týden mobility. Zelený dům Chrudim nechyběl na akcích Na kole jen s přilbou v Městském parku v Chrudimi, na Rozjímání o přírodě v denních stacionářích Jitřenka a Pohoda či na besedě v rámci Dnů zdraví v Klubu hurá na výlet v chrudimském kapucínském klášteře. Dále jsme v rámci Dnů zdraví připravili jednu z Výstavních prostor na Zemědělské škole Chrudim a představili aktivitu týkající se správného uchovávání potravin v chladničce nebo spižírně, a tím se věnovali 2. cíli Konec hladu a 12. cíli Odpovědné výrobě a spotřebě. http://www.chrudim.eu/assets/File.ashx?id_org=5429&id_dokumenty=9001 Návštěvníci z řad škol a široké veřejnosti přicházeli na to, jak se jednotlivé potraviny uchovávají a zda patří do chladničky či spižírny. Pro některé z nich bylo překvapením, že cizokrajné ovoce nepatří do ledničky, jelikož ho tam pravidelně dávají. Cílem této aktivity bylo pochopení toho, že správným uchováváním potravin předejdeme plýtvání s potravinami. To je jedno z pravidel předcházení vzniku odpadů, které každý z nás můžeme denně dělat a udělat. O návod „Jak správně uchovávat potraviny v chladničce“, který si mohli zájemci odnést domů, byl velký zájem.
Pro příchozí účastníky Pochodu generací v rámci Dnů zdraví věnovaným cíli č. 3 (zajistit zdravý a kvalitní život), které tradičně pořádá Místní Agenda 21 Chrudim - Zdravé město Chrudim, zabývající se cílem č. 11 (udržitelná města a obce) v Městských lesích na Podhůře, jsme si připravili program zaměřený na vnímání přírody všemi smysly. Účastníci si mohli vyzkoušet svoje smysly a vytvořit si paletku z přírodnin nalezených v okolí.
Dále byly připraveny hmatové pytlíky, ve kterých se skrývali různé zajímavosti, a smysl sluch mohli vnímat pomocí sluchové pexesa. Naše akce byly dále součástí i Týdne pro duševní zdraví.
Kromě toho jsme se také věnovali výsadbám ovocných stromů (starých krajových odrůd) jako je třešeň Kaštánka, Karešova a Medovka, či švestka Chrudimská, která byla vyšlechtěna věhlasným chrudimským zahradníkem Josefem Vaňkem. Vysazovali jsme je např. na Skutečsku nebo ve starém sadě u místní části Chrudimě – Topol. Dále jsme managementově udržovali přírodní lokality v Pardubickém kraji, kde jsme sekali travní porosty, hrabali trávu a čistili tůně od nánosů listí a rákosu s dobrovolníky Hnutí Brontosaurus https://chrudimsky.denik.cz/zpravy_region/brontosauri-pomahali-20181101.html .
Mimoto naše organizace spolupracuje s dalšími organizacemi a buduje partnerství, ať je to Česko proti chudobě a nerovnostem, nebo to byla pomoc na Konferenci Říční krajina zabývající se cílem č. 14 (chránit oceány a mořské zdroje ), ale také klimatickými opatřeními a zadržováním vody, což se týká cíle č.13. Prohlášení 119 účastníků je zde: https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/david-pithart-prohlaseni-konference-ricni-krajina-2018 . V Chrudimi jsme se spojili na jaře ohledně problematiky využití nepotřebných věcí a vznikem nového Re-Use centra spadajícího pod cíl č. 12 (udržitelná výroba a spotřeba), které bylo na podzim slavnostně otevřeno v areálu Technických služeb. https://www.slatinak.cz/ve-verejne-ankete-vyhral-zamer-re-use-centra-v-chrudimi/ http://www.zelenydum.estranky.cz/clanky/re-use-centrum-v-chrudimi.html http://www.enviweb.cz/112283
A v neposlední řadě jsme se připojili k petici Vraťme život do krajiny od České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty https://www.birdlife.cz/petice-za-krajinu/. Má za cíl upozornit na pesticidy v povrchové i podzemní vodě, na nehospodárné využívání vody, na erozi půdy či na snížení biodiverzity a zasadit se o lepší Společnou zemědělskou politiku. Jde o témata týkající se cílů 3, 4, 12, 13, 14, 15 i 16.
Tibor Schwarz, Zelený dům Chrudim
Na této planetě nemůžeme dosáhnout rozvoje a trvalého míru, pokud budou ženy ve společnosti nadále odsouvány do podřadných, často nebezpečných a úmorných společenských pozic. |
![]() |
3.cíl Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze |