Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Články

Pod sluncem tma - promítání filmu a diskuse o české rozvojové pomoci

publikováno: 06.02.2012       téma: Ostatní

Společnost Verbascum Imago, Nová scéna Národního divadla a humanitární organizace ADRA srdečně zvou na projekci dokumentárního filmu Pod sluncem tma a na následnou diskusi. Akce se uskuteční ve středu 15. února v 19 hodin na Nové scéně Národního divadla v Praze.

Poprvé od uvedení filmu, který vypráví příběh dvou českých rozvojových expertů působících v Zambii, bude po projekci následovat diskuse nejen o filmu, ale také o otázkách týkajících se rozvojové spolupráce, které film vyvolává. Jak vznikají rozvojové projekty, jak probíhá jejich realizace? Kam by měla v budoucnu směřovat česká rozvojová spolupráce? Na tato témata budou diskutovat ty nejpovolanější:

Martin Mareček - režisér filmu
Tomáš Tožička - protagonista filmu Pod sluncem tma
Jan Bárta - výkonný ředitel ADRA, o.s.
Šimon Pánek - ředitel společnosti Člověk v tísni, o.p.s
Martin Náprstek - Česká rozvojová agentura
Jana Havlíčková - účastnice dobrovolnického projektu ve vesnici Masuku v Zambii

Celou diskusi bude moderovat Tomáš Lindner, redaktor týdeníku Respekt a autor knihy reportáží ze Zambie. Přítomni budou i zástupci dalších organizací zabývajících se rozvojovou spoluprací.

Film Pod sluncem tma získal dvě ocenění na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě a čerstvě také Cenu filmové kritiky za nejlepší dokumentární film loňského roku. Rozvojoví experti, Milan a Tomáš, se ve filmu naposledy vracejí do odlehlé zambijské osady Masuku, kde před čtyřmi lety elektrifikovali areál školy a nemocnice. Postupně zjišťují, proč některé části systému nefungují, a snaží se vše během hektických dnů i černočerných nocí opravit a finálně předat. Zažívají zkraty všeho druhu, míjení a prolínání různých světů, ale i oslavné rituály vděčnosti. Pod sluncem tma vtipně a naprosto otevřeně sleduje úskalí rozvojové pomoci. Je příběhem pokusu předání evropské technologie a odpovědnosti, ale i „zlatých českých ručiček“, které si dokážou poradit i uprostřed Afriky.

Projekce filmu Pod sluncem tma 15. února je poslední akcí v rámci projektu Česká radost na Nové scéně, informace zde. Lístky lze koupit či rezervovat elektronicky zde.

Ke stažení

náhled 692_podsluncemtma.jpg
Na této planetě nemůžeme dosáhnout rozvoje a trvalého míru, pokud budou ženy ve společnosti nadále odsouvány do podřadných, často nebezpečných a úmorných společenských pozic. 3.cíl

3.cíl
Prosazovat rovnost pohlaví a posílit roli žen ve společnosti

Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze