Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Články

Něco za něco - přijmu výzvu a změním svět

publikováno: 20.03.2013       téma: Změna klimatu a rozvoj

Tisková zpráva kampaně Hodina Země a Ekologického institutu Veronica

Hodina Země

V sobotu 23. 3. 2013 od 20:30 do 21:30 proběhne letošní ročník kampaně Hodina Země.
Miliony lidí na všech kontinentech na tuto dobu potemnění své domácnosti.
Více informací: http://www.veronica.cz/hodinazeme/

Černá hodinka na gotických hradech

Ani kastelánům, bílým paním a bezhlavým rytířům není lhostejný stav naší planety. K celosvětovému happeningu na podporu ochrany životního prostředí Hodina Země se proto připojují i mnohé české památky. Pro návštěvníky připravují černé hodinky i speciální doprovodné akce.

Podpořit celosvětový happening za snížení emisí skleníkových plynů a celkově ochranu životního prostředí považují české památky za důležité. Na hodinu mnohé z nich zhasnou světla reflektorů, osvětlení hodovních síní i hraběcích komnat a ponoří se do klidné tmy. Připojí se tak ke kampani Hodina Země, která proběhne již tuto sobotu, 23. března, od 20:30 do 21:30.

Zhasnout se chystají například Chrám Sv. Barbory v Kutné Hoře, zámky Konopiště, Velké Březno a Nebílov či hrady Svojanov a Kunětická Hor. Zhasnou však i městská brána Matky Boží v Jihlavě, Alžbětiny lázně v Karlových Varech, zámek a rozhledna Větruše v Ústí nad Labem nebo věž Radnice v Ostravě.

Více informací a kompletní přehled památek, které zhasnou: http://www.veronica.cz/?id=5&i=150

Něco za něco

Tento rok je poprvé kampaň doprovázena výzvou Něco za něco. Po celém světě lidé vyzývají ostatní k tomu, aby si dali dobrovolně závazek v oblasti životního prostředí. Za ten je jim slibují atraktivní odměnu.

Někteří běžci půl maratonu tak mohou být letos překvapeni. Jeden z nich totiž přislíbil, že pokud se najde padesát lidí, kteří sníží svou domácí teplotu o 1 °C, uběhne celou trasu v medvědím kostýmu. Pokud se dalších padesát lidí zaváže k tomu, že budou vytahovat spotřebiče ve stand-by režimu ze zásuvky, jedna studentka z Prahy bude tři dny navštěvovat svou školu v pyžamu. Další vyzývatelka přislíbila, že upeče dort pro padesát lidí, kteří začnou vypojovat nabíječku ze zásuvky.

Další české výzvy najdete na: http://www.hodinazeme.cz/necozaneco

Celosvětově se do výzev zapojuje pestrá řada lidí od běžných občanů přes umělce až například po prezidenta Fidži. Jedna z již naplněných výzev povede k tomu, že si starší účastnice nechá vyzdobit záda tetováním, protože se díky ní 10 000 lidí rozhodlo začít třídit odpad. Evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik zase přislíbil složit a zazpívat písničku pro tisícovku lidí, kteří na týden přestanou používat svá auta.

Více informací: http://www.veronica.cz/?id=5&i=149

 

Na každého člověka na této planetě připadá spotřeba energie odpovídající ekvivalentu více než 1,6 tuny ropy ročně. Přitom na 2 miliardy lidí nemá přístup ke zdroji elektrické energie. 7.cíl

7.cíl
Zajistit udržitelný stav životního prostředí

Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze