
Sára Saudková
(všechny osobnosti)
Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Témata > Rozvojové menu > Spotřebitel
ZAČNĚME SE ZAJÍMAT!
Přispět ke zmírnění a odstranění chudoby ve světě může každý z nás jako
SPOTŘEBITEL

Odpovědným nakupováním pomáháme změnit svět. Běžně spotřebováváme zboží vyrobené tisíce kilometrů od nás – v rozvojových zemích. Nedostatečná legislativa či nezodpovědnost firem často poškozují místní obyvatele a jejich životní prostředí. Nemůžeme přímo vidět podmínky, za nichž námi užívané výrobky vznikají. Ale máme možnost volby. Systémy značek jako jsou Fair Trade (Spravedlivý obchod) nebo FSC (Lesní certifikace) pomáhají spotřebitelům orientovat se na produkty, jejichž výroba neškodí zaměstnancům ani přírodě. Každá koruna je hlas! Správným nákupem podporujeme výrobce, kteří dbají na důstojné pracovní podmínky svých zaměstnanců či obchodních partnerů.
Jak postupovat, aby naše spotřeba byla odpovědná:
- Kupujte jen to, co opravdu využijete.
- Nenechte se manipulovat reklamou, požadujte od výrobců pravdivé informace o podmínkách jejich výroby!
- Kupujte výrobky se značkou Fair Trade – máte zaručeno, že nebylo zneužito dětské práce a pěstitelé dostali za svou práci důstojnou odměnu.
- Kupujte potraviny se značkou BIO – máte zaručeno, že jejich výroba nepoškozuje životní prostředí a nebyly při ní použity umělé chemikálie.
- Kupujte výrobky se značkou FSC (Forest Stewardship Council) – máte zaručeno, že dřevo pochází ze šetrně obhospodařovaného lesa a není čerpáno z ohrožených světových lesů.
Další informace také na:
www.fairtrade.cz – informace o Fair Trade a seznam prodejních míst v ČR.
www.hraozemi.cz – počitadlo ekologické stopy, tj. udržitelnosti vaší osobní spotřeby, praktické návody, jak se stát odpovědným spotřebitelem.
www.stopdetskepraci.cz – stránky o dětské práci.
www.svetvnakupnimkosiku.cz – informace o odpovědném nakupování, Fairtrade, FSC a BIO.

„Pěstuji kakao v družstvu, které je zapojené do Fair Trade. Díky příplatkům v rámci systému spravedlivého obchodu si naše komunita například mohla vybudovat hlubší studny s čistší vodou. Také je pro nás nyní dostupná zdravotní péče, což v naší zemi zdaleka není samozřejmostí.“
B. K. Asiamah,
pěstitel kakaa, rybář a člen družstva Kuapa Kukoo v Ghaně
Více než 100 milionů dětí stále ještě nemá přístup ani k základnímu vzdělání. Devadesát sedm procent z nich žije v rozvojových zemích, téměř šedesát procent z nich jsou dívky. |
![]() |
2.cíl Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze |