podporují naši kampaň
Edvard Outrata

Edvard Outrata
(všechny osobnosti)

s podporou
Evropská komise Udržitelná Evropa pro každého Česká rozvojová agentura
sponzoři a partneři
Expodům.cz

(všichni sponzoři a partneři)

Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Média > Přečetli jsme si

Pochod proti hladu letos s problémy

titul: Právo
detail: regionální mutace - Praha  str. 08
datum: 14.05.2007
autor: Jakub Mračno

Správa Pražského hradu nedovolila tisícovce manifestujících lidí průchod nádvořími

Celosvětový Pochod proti hladu, jedna z mnoha charitativních akcí, které se o víkendu udály v metropoli, se musel vyrovnávat s problémy. Zatímco po celém světě se této akce účastní bez problémů milióny lidí, v Praze její průběh hatila omezení kvůli městskému maratónu i zákaz z Hradu.

„Jde o celosvětovou akci, kdy lidé na celé Zemi symbolicky projdou městy, aby podpořili Světový potravinový program OSN a pomohli snížit počet hladovějících, kterých jsou dnes ve světě stamilióny a ročně jejich počet roste až o čtyři milióny,“ řekla Právu Marcela Zahálková, jedna z pořadatelek ze sdružení Vara.
Právě tato nezisková organizace ale před nedávnem narazila, když žádala Správu Pražského hradu (SPH), aby povolila průchod přes nádvoří Hradu. „Z jejich vyjádření jsme pochopili, že naše žádost skončila přímo na stole Václava Klause, který ji údajně s odkazem na globální cíle akce a levicovost organizátorů zamítl,“ řekl Právu hlavní organizátor David Šifra.

Tuto informaci Právu potvrdil i další zdroj ze SPH, který si nepřál být jmenován. Reakce Hradu je podle pořadatelů i oslovených účastníků zvláštní, jelikož jde o akci, kterou podporuje pravidelně řada významných světových firem, podpořil ji i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, kromě charitativního rozměru přitom nemá žádné politické pozadí.
Pochod téměř tisícovky lidí včera proto po průvodu centrem Prahy musel být před prvním nádvořím hradu oficiálně ukončen, přes nádvoří prošli účastníci „jako turisté“ a na Starých zámeckých schodech byl pak pochod opět oficiálně zahájen a pokračoval zpět na Střelecký ostrov, kde až do večera probíhal bohatý kulturní program.

Na světě žije 2,2 miliardy dětí, pod hranicí chudoby jich žije 1 miliarda. Každé druhé dítě na této planetě je připraveno o své dětství v důsledku chudoby - ohroženo podvýživou nebo hladem, AIDS a dalšími nemocemi. 1.cíl

1.cíl
Odstranit extrémní chudobu a hlad

Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze