podporují naši kampaň
Liběna Rochová

Liběna Rochová
(všechny osobnosti)

s podporou
Evropská komise Udržitelná Evropa pro každého Česká rozvojová agentura
sponzoři a partneři
Expodům.cz

(všichni sponzoři a partneři)

Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Média > Přečetli jsme si

Česko vyniklo v humanitární pomoci

titul: Lidové noviny
datum: 17.02.2006
autor: klt

Česká republika vyniká mezi novými členskými státy Evropské unie ve výši poskytované humanitární pomoci. Částka, kterou věnuje na pomoc oblastem zasaženým katastrofami, přitom rok od roku roste, loni se vyšplhala na rekordních téměř 126 milionů korun.
Přispělo k tomu řádění přírodních živlů v jihovýchodní Asii, Spojených státech a Pákistánu. Podle zprávy ministerstva zahraničí o humanitární pomoci poskytnuté Českou republikou do zahraničí v roce 2005 největší částka putovala na odstraňování následků zemětřesení v Pákistánu - celkem přes 46milionů.

"V Pákistánu jsme měli výbornou pověst, protože jsme byli velice rychlí. Bylo oceňováno také to, že to byla z tak malé země skutečně viditelná pomoc. Z nových členských zemí EU jsme byli největším dárcem," řekl LN mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Kromě materiální pomoci Česko Pákistánu poskytlo i záchrannou jednotku, která provedla přes 800 chirurgických ošetření a jako dar pákistánské straně zanechala malou polní nemocnici.

Další pomoc šla do oblasti jihovýchodní Asie zdevastované ničivou vlnou tsunami (téměř 30 milionů korun), na pomoc obyvatelstvu postiženému hurikánem Katrina (přes 15 milionů) a na pomoc obětem teroristického útoku v Beslanu, která se uskutečňovala formou léčebných pobytů beslanských dětí v karlovarské léčebně ministerstva zdravotnictví (přes šest milionů).

"Ministerstvo se rozhodlo, že pokud se rozhodneme poskytnout humanitární pomoc, nemá smysl posílat malé částky, ale vybrat oblast a poslat tam částku výraznou," vysvětlil Kolář.

Nemalou částku v přehledu poskytnuté humanitární pomoci představuje i Chile, kde loni v únoru požár zdevastoval národní park Torres del Paine. Požár přitom neúmyslně založil český turista Jiří Šmiták, když se mu převrhl plynový vařič.

Obnovu národního parku Chile odhadlo na 175 milionů korun a na Šmitáka podalo žalobu. Česko se do obnovy zapojilo výstavbou lesnické školky, na pomoc vyčlenilo 4,5 milionu korun. Na katastrofu reagoval také Český svaz ochránců přírody, který vyhlásil sbírku.

I když humanitární pomoc narůstá, není podle Šimona Pánka z organizace Člověk v tísni vždy efektivní. "To je příklad zásilek vody a džusů po tsunami letecky na Srí Lanku," řekl LN Pánek. Jinak ale postoj Česka oceňuje. "V evropském měřítku vynikáme hlavně tím, že jsme asi nejviditelnějším dárcem z nových členských zemí.

Česká vláda tuto problematiku má mezi svými prioritami a díky tomu ovlivňuje i vlády dalších států v tom, že by se nové členské země EU měly připojit k součásti jakési globální odpovědnosti," řekl.

Více než 100 milionů dětí stále ještě nemá přístup ani k základnímu vzdělání. Devadesát sedm procent z nich žije v rozvojových zemích, téměř šedesát procent z nich jsou dívky. 2.cíl

2.cíl
Dosáhnout základního vzdělání pro všechny

Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze