Cesta k textu na webu --> www.ceskoprotichudobe.cz > Články

Haiti rok poté: Více než milion lidí stále žije v přeplněných provizorních táborech

publikováno: 11.01.2011       téma: Ostatní

Přesně před rokem – 12. ledna 2010 – udeřilo na Haiti ničivé zemětřesení, které si vyžádalo 220 tisíc obětí na životech a připravilo o domov více než 1,5 milionu lidí. Za uplynulých dvanáct měsíců bylo s mezinárodní pomocí dosaženo výrazného zlepšení situace v této nejchudší zemi západní polokoule, ale stále zbývá mnoho vykonat.

„Urychlení rekonstrukce a obnovy je absolutní prioritou pro rok 2011,“ říká koordinátor humanitární pomoci OSN na Haiti Nigel Fisher. „Určitě by vše mohlo jít ještě lépe a rychleji, ale musíme si uvědomit, že obnova je velmi náročný proces a trvá dlouho. Celkově ale můžeme říci, že prvotní reakce světa na zemětřesení byla úspěšná,“ dodal.

Nutnost vyřešit politickou krizi

Humanitární fond, který vznikl na základě výzvy Organizace spojených národů, byl naplněn z necelých tří čtvrtin a dosáhl úrovně téměř jedné miliardy dolarů. Chybějících přibližně 400 milionů dolarů negativně ovlivnilo zejména koordinaci a řízení provizorních táborů. Podle Nigela Fischera je současný počet takových táborů na Haiti přibližně 1 150 a žije v nich více než 800 tisíc lidí, kteří se stále nemají kam vrátit. Těch šťastnějších je přibližně 700 tisíc, ale ani ti ještě nemají své trvalé bydlení. Žijí zatím v provizorních ubytovacích zařízeních, jichž bylo vybudováno již více než 31 tisíc. Mnoho lidí se vrací přímo do svých domovů, ale žijí většinou venku, protože se obávají případného dalšího zřícení betonových struktur. Do škol se již vrátilo 95 procent dětí.

Na rok 2011 již byly schváleny projekty na obnovu v hodnotě tří miliard dolarů, financování je zatím zajištěno u méně než poloviny z nich, zbytek financí je však přislíben. Rekonstrukce ale bude trvat roky, upozorňuje Nigel Fischer a považuje za naprosto zásadní, aby byla vyřešena politická krize, která vyústila z listopadového prvního kola prezidentských voleb. Volební komise nyní přepočítává hlasy.

Cholera

Epidemie cholery, která na Haiti propukla v říjnu, není přímo spojená se zemětřesením. Může však zasáhnout až 400 tisíc lidí jen během prvního roku a úkolem humanitární pomoci je maximálně redukovat počet možných obětí. „Cholera nemusí nezbytně zabíjet,“ upozorňuje Nigel Fischer s tím, že se již podařilo snížit úmrtnost z původních šesti procent infikovaných na 2,2 procenta. Klíčem k úspěchu je zajišťování čisté vody, hydratačních prostředků a hygieny. Nemoc může postihnout až 2,2 milionů dětí, upozorňuje Úřad OSN pro koordinaci humanitární pomoci.

Zatím však chybí dostatek prostředků na potírání cholery. Výzva mezinárodnímu společenství ke shromáždění 174 milionů dolarů nebyla dostatečně vyslyšena, k dispozici je pouhých 44 milionů dolarů.

Více k situaci na Haiti:

http://www.un.org/apps/news/infocusRel.asp?infocusID=91&Body=Haiti&Body1=

*******************************************************************************************

Informační centrum OSN
Kontakt: Jana Šůchová
Tel.: 257 199 831, info@osn.cz

Na této planetě nemůžeme dosáhnout rozvoje a trvalého míru, pokud budou ženy ve společnosti nadále odsouvány do podřadných, často nebezpečných a úmorných společenských pozic. 3.cíl

3.cíl
Prosazovat rovnost pohlaví a posílit roli žen ve společnosti

Obrázky k cílům MDG jsou práce studentů Střední grafické školy Hollar v Praze